Jól működik az egri kórházban a triázs-rendszer
2019.01.29Idén január 1-jétől változott a hazai sürgősségi ellátás rendje, az úgynevezett triázs- rendszerben a betegeket az állapotuk súlyossága szerint kategóriákba sorolják, ennek megfelelően történik az ellátásuk. Ebből az apropóból érkezett Egerbe Prof. Dr. Horváth Ildikó az EMMI egészségügyért felelős államtitkára, aki a Markhot Ferenc Kórház Sürgősségi Osztályán tett látogatást. A tájékoztatón elhangzott, a triázs-rendszer óta kevesebb panasz érkezik a várakozás miatt.

Az államtitkár elmondta:
az ország összes sürgősségi ellátást nyújtó kórházában zökkenőmentesen sikerült bevezetni az állapot rangsorolására épülő triázs-rendszert.
A művelet elvégzése garantálja a magas kockázatú betegek kiemelését a kevésbé sürgős ellátást igénylők közül.
A módszer lényege, hogy a beteg amint megérkezik a sürgősségi osztályra a triázsos ápoló megvizsgálja és kategorizálja az állapotát, a nemzetközi kritériumoknak megfelelően azonnali, 15, 30, 60, 120-percen belüli ellátási kategóriába sorolja. Ez lehetővé teszi , hogy a kritikus állapotú betegek vagy sérültek hamarabb kapjanak ellátást a kevésbé súlyos állapotúakhoz képest. Ez a változás év eleje óta 59 kórházat érint.

Az új sürgősségi ellátási rendszer az egri kórház életében nem jelentett újdonságot – mondta dr. Vácity József. A Markhot Ferenc Kórház főigazgatója. Ugyanis ezt a módszert ők már 2013 óta alkalmazzák, és 2018 májusa óta egy egyedi informatikai rendszer is segíti a munkát, ezáltal a betegek még pontosabb, szélesebb körű tájékoztatást kapnak és biztosítja a kiegyensúlyozott munkát is.
Dr. Jada Suhail a Sürgősségi Osztály osztályvezető főorvosa azt is hozzátette: a rendszer a betegbiztonságot is elősegíti, ki tudják emelni a súlyos eseteket a kevésbé súlyosak közül. Kiszámíthatóbb a betegek helyzete, amire szükség is van, hiszen egy-egy nap 110-130 sérült érkezik az osztályra.
Fotók: Nemes Róbert