Környezetvédelem az új évben is – igenis, sokat tehetünk

2019.02.04

Az év eleje kézenfekvő időszak rá, hogy végiggondoljuk, mik azok a negatív szokásaink, amit jobb lenne az előző évben hagyni. A legtöbben egészségesebb életmódot, fogyást, a dohányzásról való leszokást fogadják meg maguknak, ám ebben az időszakban nem árt, ha magad mellett a környezetedre is gondolsz egy kicsit: lehetnél környezetbarátabb, mint tavaly?

A legtöbbek számára már egyértelmű, hogy szándékosan nem szabad szemetelni, illetve szennyezni a környezetünket, ez olyasmi, amit már kiskorunkban megtanítanak nekünk. Biztosak vagyunk benne, hogy a csapot sem folyatod feleslegesen, az utóbbi évtizedekben, a háztartásokban és az utcákon is elterjedt szelektív hulladékgyűjtők segítségével pedig feltételezzük, hogy amennyiben teheted, te is a megfelelő színű kukába dobod a szemeted. Néhány évvel ezelőtt, biztos emlékszel még rá, hogy az áruházak parkolóiban még tömegesen hordta az egyszer használatos műanyag zacskókat a szél, ezektől azok betiltásával, illetve fizetőssé tételével sikerült szép lassan, de szinte teljesen megszabadulnunk. Összességében elmondható: 2019-ben egy átlagos háztartás a legjobb úton tart afelé, hogy minimális erőbefektetéssel hatékonyan csökkentse az ökológiai lábnyomát.

A törekvések azonban általában a műanyaghulladék újrahasznosítására és a vízzel való takarékosságra irányulnak – vannak azonban további területek, amikre érdemes odafigyelni. Ilyen például a háztartásban felgyülemlő, felesleges papír mennyiség korlátozása.

Íme néhány érdekes, papír felhasználással kapcsolatos statisztika:

  • Egy átlagos méretű fából nyolcvanezer A4-es papírlap készíthető – ez elsőre soknak hangzik, azonban gondolj bele a következőbe: ugyanez a fa napi 7000 liter oxigént termel, ami ötven ember kiszolgálásához elegendő.
  • Felszorozva és figyelembe véve, hogy különböző minőségű papírból készült termékek kerülnek a piacra, elmondható: egy tonnányi fényes, vastag papírra nyomtatott magazinhoz, illetve szórólaphoz 15, míg ugyanennyi vékony papírhoz 7 fa kivágása szükséges. A szóban forgó fák általában nyolc, tíz évesek, ugyanis ekkorra érik el a felhasználáshoz szükséges méretet és minőséget. Nem szabad elfelejteni továbbá, hogy egy évtized leforgása alatt az erdei élővilág is megtelepszik a művelendő területen: így, bár, különösképp hazánkban, a feldolgozandó fához nem természetes, hanem telepített erdőket használnak, ez továbbra is az élővilág lakóhelyének szűkülésével jár.
  • Az újrahasznosított papír használata majdnem ugyanennyi fa életét menti meg – azonban az újrahasznosítás folyamata nagy mennyiségű víz és vegyszerek (például fehérítő és fertőtlenítőszerek) felhasználásával jár, amik ártalmatlanítása továbbra is problémákat okoz. Emellett bizonyos termékeket (például élelmiszerek csomagolását) egészségügyi okokból lehetetlen újrahasznosított papírral helyettesíteni.

A háztartások alapvetően két módon járulhatnak hozzá a probléma megoldásához: a keletkező papírhulladék szelektív gyűjtésével és újrahasznosításával, illetve, kézenfekvő módon azzal, ha csökkentik ezeknek a mennyiségét.

A szelektív gyűjtés a háztartásokban is elérhető szemetesek segítségével nagyon egyszerű, de nem minden papír alkalmas az újrahasznosításra. Semmiképp se dobjunk a szelektív szemetesbe zsírral, olajjal, fertőző vagy mérgező anyaggal, illetve savval szennyezett anyagot, ezek ugyanis egészségügyi és praktikus okokból ellehetetlenítik a felhasználást. Továbbá, ugyanebből az okból  papírzsebkendőt, használt WC papírt s szalvétát is tilos kidobni.

Próbáljuk meg a háztartásba kerülő papírt lehetőleg többször igénybe venni. Az újságpapír például remekül használható takarításra, ablaktisztításra (ezután pedig szintén újrahasznosítható!), emellett költözéskor is hasznos. A kreatív felhasználás pedig nem ismer határokat: mutatós használati és dísztárgyakat készíthetsz a felgyülemlett papírból például papírfonással.

Átgondoltan, környezetünket védve

A papír mennyiségének csökkentése sem lesz nehezebb. Az eldobható papírtörlő és szalvéta helyett például használj mosható, többször is felhasználható alternatívát. Az ételek, szendvicsek csomagolására is létezik már viasszal bevont szalvéta, melyet kézzel elöblítve akármennyiszer felhasználhatsz. Ha pedig a boltba is magaddal viszed, a péksüteményeket sem kell többé zacskóban, illetve papírban hazavinned – meglepő, mennyivel kevesebb szemetet termel egy bevásárlás így! Ilyen csomagolópapírt például a Rossmann-ban is beszerezhetsz.

Minden háztartás töménytelen mennyiségű, sokszor kéretlen szórólappal kénytelen megbirkózni, melyek legnagyobb része azonnal a szemétben landol. Amennyiben nem szeretnél ilyesmit kapni, a postaládádon mindenképp helyezz el erre vonatkozó kérést. Azonban, ez nem jelenti azt, hogy ezzel a lépéssel le kell maradnod az üzletek akciós ajánlatairól: az interneten ugyanis több üzlet akcióit is megtalálod és elérheted anélkül, hogy ehhez papírra kelljen nyomtatni őket. Az egyik, ebben segítségedre lévő, ingyenes alkalmazás a Kimbino, ami odafigyel a környezetre, és amellyel bármikor megtalálod a kedvenc üzleteid ajánlatait, mindezt papírmentes, környezetbarát módon – ráadásul kényelmesen!

2019 még mindig előttünk áll – legyen hát ez a környezetbarát megoldások és a fák védelmének éve. Hiszen tudod, bolygónkból csak egy van. Óvjuk hát mindannyian.

 

az eredeti hír itt elérhető