A kommunizmus áldozataira emlékeztek hétfőn

2019.02.26

1947. február 25-én tartóztatták le a szovjetek Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, ezzel pedig megkezdődött az egypárti diktatúra kiépítése.

Megemlékezők mécsest helyeznek el a kommunizmus áldozatainak emléknapján – Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A Terror Háza Múzeumnál, a Hősök falánál egész nap égtek az emlékezés gyertyái. Az Országgyűlés 2000-ben döntött arról, hogy február 25-e minden évben emléknap legyen.

Kutatók szerint Közép-Európában elérheti az egymilliót a kommunizmus áldozatainak száma, világszinten pedig a százmillió főt is meghaladhatja

– közölte az M1 Híradója.

Ingyenesen lehetett látogatni a Terror Háza Múzeumot

Egész nap ingyenesen lehetett látogatni a Terror Háza Múzeumot, amely egykor az ÁVH székháza, és így a kommunista diktatúra egyik szimbóluma volt.

A Hősök falánál pedig bárki elhelyezhetett egy mécsest, hogy így tisztelegjen a kommunizmus áldozatai előtt. Így tett Trócsányi László igazságügyi miniszter is, aki azt mondta:

köszönettel tartozunk mindazoknak, akik életükkel vagy áldozatukkal hozzájárultak, hogy ma egy szabad világban élhetünk.

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója úgy fogalmazott: ez az emléknap olyan, mint egy gyilkos vírus elleni oltóanyag, amellyel immunissá tesszük magunkat és az utánunk következő nemzedékeket a totális diktatúrák mérge ellen.

Terror Háza Múzeum – Fotó: MTI/Kovács Tamás

Országszerte megemlékezéseket tartottak

Az emléknapon országszerte és a határon túl is tartottak megemlékezéseket. Varga Mihály pénzügyminiszter a gyorskocsi utcai börtön előtt arról beszélt:

ideje, hogy politikai pártállástól függetlenül ki tudjuk mondani, a kommunizmus közös magyar tragédiánk volt.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Pócspetriben Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt mondta: a kommunista diktatúra a magyarság 1000 éve fennálló keresztény hitét akarta elvenni, de nem sikerült.

Szegeden Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: a szociáldemokrata erők 1919-ben és 1949-ben a szélsőballal álltak szóba, most pedig a baloldali és liberális erők a náci eszme követőit próbálják meg kedvezőbb színben feltüntetni.

Dombóváron Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár arról beszélt: más formában, de ma is vannak olyan erők, amelyekkel szemben meg kell védeni a hazánkat, keresztény értékrendünket és családjainkat.

A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban százmillióra becsülik, Kelet-Közép-Európában pedig a számuk eléri az egymillió főt.

Nem szerettem volna akkoriban élni – ezt mondta egy diák az M1-nek, miután a Terror Háza Múzeum rendkívüli történelemóráján, több száz társával együtt megismerte a kommunista diktatúra mindennapjait, módszereit, kegyetlenkedéseit. Nemcsak történészek, hanem ismert emberek is meséltek a diákoknak a kommunista világról.

Közösen idézték fel a történelmi eseményeket a középiskolai diákok Szegeden. A fiatalok egy kalandos vetélkedőn mérték össze történelmi tudásukat. A kommunizmus áldozatainak emléknapján a diákok esszét is írtak, és különböző feladatokban mutatták meg, mit is tudnak az adott korból.

Ismert emberek meséltek a fiataloknak a kommunizmus világáról

A 11-es és a 12-es tanulókat rendhagyó tárlatvezetésen kalauzolták végig a Terror Háza Múzeumban, a fiataloknak így próbálták felidézni a múltbeli eseményeket.

A tárlatvezetők mellé ismert személyek is csatlakoztak, akik saját élményeikről, tapasztalataikról meséltek. Délelőtt volt olyan csoport, akit Kovács Ákos Kossuth-díjas dalszerző, énekes kísért.

A hatvani szakiskolásoknak pedig Nagy Feró mesélte el emlékeit, és például azt is megosztotta a diákokkal, hogy akkoriban őt hogyan figyelték meg.

A kommunizmus áldozatainak emléknapjára szervezett tárlatvezetésen több száz fiatal vett részt.

Gulyás: Civilizációs zsákutca volt a szocializmus

Az évfordulón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter arról beszélt, hogy a kommunizmus, a létező szocializmus civilizációs zsákutca volt az emberiség számára.

 

az eredeti hír itt elérhető