A kommunizmus egri vértanúja
2019.02.27Az egriek körében mind a mai napig élénken él Debreczeni Sixtus atya emléke, akit 65 évvel ezelőtt, 1954. február 21-én gázolt halálra az ÁVH teherautója.
Debreczeni Imre Székesfehérváron született 1917-ben, öten voltak testvérek, közülük négyen szerzetes papok lettek. 1935-ben a ciszterci rendbe lépve a Sixtus nevet vette fel. A Sorbonne-on, majd a bolognai egyetemen tanult, francia-olasz szakon végzett és doktorált. 1942-ben szentelték pappá. 1947-ben Nagykarácsony község plébánosaként a kommunisták által feltüzelt tömeg egy vasárnapi szentmise után megtámadta és súlyosan bántalmazta, mivel Sixtus atya nem rejtette véka alá véleményét a rendszerrel kapcsolatban. Emellett a lelkiismeretlensége miatt elbocsájtott Ballagó László nevű kántor sértettsége, agitációja is közrejátszott a lincselés megszervezésében. Az esettel kapcsolatban Varga László országgyűlési képviselő – bár Nagy Imre le akarta beszélni róla – interpellációt mondott a parlamentben, amit Rajk László belügyminiszter nem méltatott válaszra.
Ezután került az egri rendházba Debreczeni Sixtus atya, aki a szerzetesrendek feloszlatása, 1950 után a ciszterci templom plébánosaként egy kis szolgálati szobában élt.
Később a rend egri rendházába került. Érkeztével a hitélet jelentősen felvirágzott, közösségek alakultak, lelki napokat, kirándulásokat szerveztek. Figyelmet fordítottak az öregek, szegények gondozására, Sixtus atya kályhákat szerzett a rászorulóknak, az idősek háza előtt a havas járdát hajnalonta tisztára söpörte, hogy ne kelljen a lakóknak büntetést fizetniük.
Amikor 1950-ben a szerzeteseket feloszlatták, és házaikat kisajátították, Debreczeni Sixtus egy ideig megmaradhatott plébánosnak a ciszterci templomban, de a rendházat – 1950. június 15-én – neki is el kellett hagynia. A városban, a templomhoz közel kapott az érsekségtől egy kis szolgálati szobát. 1951-től nem engedték papként működni. Egerben maradt kertészeti napszámosnak, s közben magánházaknál szervezett nyelvtanítást és kis csoportokban hittan oktatást. Hamarosan rendőri felügyelet alá helyezték, számos fenyegetést kapott. 1953-ban két alkalommal próbálták halálra gázolni. 1954. február 21-én, vasárnap délután a Széchenyi utcán az úttest szélén szabályosan tolta kerékpárját, amikor egy ÁVH-s autó halálra gázolta, ugyanez a jármű néhány méterrel továbbhajtva egy talicskát toló ötgyermekes református lelkészt is agyongázolt. A tragikus hír minden jóérzésű embert megdöbbentett, zarándokoltak vártanúsága helyszínére, s némán imádkoztak. Mindenki tudta, hogy nem véletlen baleset történt. Február 24-re tűzték ki a temetést a Hatvani temető ciszterci sírkertjében kívánták örök nyugalomra helyezni, a családtagok már előző este megérkeztek Székesfehérvárról és környékéről. Február 23-án este a kórház kapusa tudatta az érdeklődőkkel, hogy délután a rendőrök elvitték Sixtus atya holttestét, hogy ott temessék el, „a család kérésére”.
A bírósági tárgyaláson az enyhítő körülményekre hivatkozva felmentették a két lelkipásztort elgázoló sofőrt. Érdekesség, hogy az enyhítő körülmény a járművezető ittassága volt. Szemtanúk szerint az autóban viháncoló hölgyek ültek a gyilkosságok idején.
Később Sixtus atya földi maradványait exhumálták, és a székesfehérvári ciszterci templom altemplomában helyezték örök nyugalomra. 2014-ben emléktáblát helyeztek el a gyilkosság helyszínén. Erről így számolt be a TV Eger: http://www.tveger.hu/tag/dr-debreczeni-sixtus/
Tikovits Ernő, a Szent István Rádió munkatársa „Számon-tartva” címmel szervezett az egész országot bejárt vándorkiállítást, mely a kommunizmus papi áldozatainak relikviáit gyűjtötte össze, köztük Sixtus atyáét is.
Emléke a mai napig él az egriek szívében, évfordulóján rendre megemlékeznek alakjáról, tetteiről, s sokan úgy érezzük, a 65 évvel ezelőtt meggyilkolt dr. Debreczeni Sixtus atya szellemisége itt van köztünk.
forrás: polgarportal.hu, személyes visszaemlékezések
Bérczessy András