Fát ültettek a térség polgármesterei az Állatok Világnapján a kápolnai Macskaárvaháznál

2018.10.06

Nagyszabású rendezvénnyel emlékezett meg a Macskaárvaház Alapítvány október 4-én az állatok világnapjáról. A korántsem szokványos eseményen részt vett a régió több polgármestere, így Horváth Richárd Hatvan, Balázs Zoltán Kompolt, valamint Dr. Berecz Kálmán, a macskaárvaháznak otthont adó Kápolna településvezetője is.

Az alapítvány kuratóriumának elnöke, Bóday Pál köszöntőjében elmondta, hogy a világnapra az alapítványuk egyfajta vallási ünnepként tekint, hiszen az 1226. október 3-áról 4-ére virradó éjszaka elhunyt Assisi Szent Ferenc halálának napjához kötődik, s az 1930-as években nyilvánították ünnepé. A cél nyolcvan esztendővel ezelőtt az volt, hogy visszahozzák a köztudatba azokat az értékeket, amelyeket Assisi Szent Ferenc képviselt.

Bóday Pál, a Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumának elnöke – fotó: Nemes Róbert

A kuratóriumi elnök felidézte az egyik leghíresebb történetet, a gubbiói farkasét. A vad bejárt Gubbióba és pusztította a háziállatokat, ami miatt az emberek meg akarták ölni. Szent Ferenc leállította őket és azt mondta, hogy megkéri a farkast, többé ne bántsa az állatokat, cserébe viszont az emberek kötelesek a farkast táplálékkal ellátni.

Igen hamar, 2026-ban nyolcszáz éve lesz, hogy elhunyt Assisi Szent Ferenc. Meggyőződésem, hogy ekkorra az állatokhoz való viszonyunkban is paradigmaváltás következik be. Az állatok valódi társaink lesznek.

– mondta az elnök, aki utalt arra, ahogyan Horváth László országgyűlési képviselő meghonosította a lovasterápiát, úgy szeretné az alapítvány a macskaterápiát meghonosítani.

Dr. Berecz Kálmán Kápolna polgármestere, Horváth Richárd Hatvan város polgármestere és Bóday Pál kuratóriumi elnök – fotó: Nemes Róbert

Az Állatok Világnapi ünnepség egyik díszvendége Horváth Richárd, Hatvan város polgármestere volt, aki mint ismeretes zéró toleranciát hirdetett az állatkínzással szemben és a magyar nagyvárosok közül elsőként csatlakozott a Macskaárvaház Alapítvány felajánlásához, amelynek nyomán Heves megye településeinek általános és középiskoláiban ingyenes és önkéntes állatvédelmi oktatásban részesülhetnek a diákok.

A Toyota Magyarország és Toyota Gyöngyös is csatlakozott a nemes ünnephez és részt vett a terápiás meseerdő létrehozásában, sőt Toyota jel formában buxus sövényt ültetett az állatvédelem és környezetvédelem jelképéül.

Ha környezettudatosan közlekedünk a természetet védjük, ha fákat ültetünk az állatoknak is lakhelyet teremtünk.

– fogalmazott Balla Krisztián, a Toyota Gyöngyös tulajdonosa a kápolnai állatterápiás meseerdő kapcsán, és egy úttal bejelentette: a Hatvan, Gyöngyös, Eger térségében működő vállalkozás hosszútávon és folyamatosan szeretne segíteni az alapítvány természet- és állatvédő munkáját, amelynek célja teljes mértékben megegyezik a japán autógyártó jövőképével.

Toyoták a Macskaárvaház előtt – fotó: Nemes Róbert

Az ünnepség zárásaként Dr. Berecz Kálmán a település polgármestere büszkeségét fejezte ki amiatt, hogy szeretett faluja ad otthont az állat és természetvédelem e különleges módjának és reményét fejezte ki, hogy Kápolna kis település létére nagyszerű történelmének, fontos XXI. századi részévé válhat a Macskaárvaház itteni tevékenysége.

Balázs Zoltán, Kompolt polgármestere fát ültet – fotó: Nemes Róbert

Az ünnepi rendezvényen részt vett Balázs Zoltán, a szomszédos Kompolt település polgármestere és a magyarság egyik ősi fa fajtáját, tölgy fát ültetett az árvaház kertjébe. Kücsön Gyula, a sarudi élményfalu megálmodója egy tiszafával, az Egri Vitézlő Oskola képviselői pedig egy égerfával gazdagították a kápolnai állatterápiás meseerdőt.
Jelen volt a ünnepségen a legendás magyar ökölvívó bajnok, ismert állatvédő Szikora István is, akit az ország ma már főként előadó művészként, Bunyós Pityu néven ismer.

 

Fotók: Nemes Róbert

az eredeti hír itt elérhető