Ellenzéki álhírgyárrá züllesztették a civil közösségi oldalt
2018.11.10Fondorlatos módszerrel próbál félrevezetni minél több egri embert az ellenzék és a hozzá kötődő média, amely egy népszerű, korábban civil, politikamentes Facebook-csoportot használ fel a helyi közvélemény manipulálására. Az „Egerben láttam, hallottam” nevű zárt csoport egyik adminisztrátora az Egri Ügyek felhasználó, vagyis az ismert ellenzéki internetes portál Facebook profilja.Pártlapként működnek
Az Egri Ügyeket (egriugyek.hu) a közelmúltban megvásárolta Ungár Péter, az LMP parlamenti képviselője, aki nyíltan ellenzéki portált épít, egyébként nem csak Egerben. Még augusztusban több sajtóorgánum, köztük a hvg.hu is beszámolt arról, hogy a politikus a megyei jogú városokban szeretne kiépíteni ellenzéki hangvételű médiát. Ungár kiadóvállalata az azonnali.hu mellett Szentgotthárdon és Egerben is terjeszkedett. Az Egri Ügyek online újság főszerkesztője Csarnó Ákos, ő korábban LMP-s színekben volt egri önkormányzati képviselő és polgármesterjelölt is, van külön LMP-s honlapja is.

Ungár korábban beszélt arról: az a baj, hogy semmilyen más hang nincs vidéken, csak a Fidesz. Többször elmondta – elsőként a parlamenti választások után a mérce.hu portálnak -, hogy nem hisz a független média létezésében, „Nyugat-Európában is minden médiumnak van tulajdonosa, és idehaza is ez a helyzet. A média jó esetben plurális, de nincs objektív ember, nincs objektív újságíró, mindenkinek van valamilyen irányultsága”.
Kormányellenes propaganda
Az Egri Ügyek ennek megfelelően nem is leplezi kormányellenes irányultságát, de az igazi probléma az, hogy „fake news” gyárként működik, csúsztatnak és valótlan híreket generálnak, terjesztenek. Legfrissebb példa erre a Heves Megyei Vállalkozás- és Területfejlesztési Alapítvány HMVTA ügy, amiben egy piaci hitelezési környezetben működő szervezethez próbálják hozzákapcsolni a Fidesz politikusait olyan fordulatokkal, mint hogy „biztosan fáj miatta a fejük, tehát érintettek lehetnek”, az „emberei izgulhatnak”. Mind csak sejtetések, konkrét tények, bizonyítékok nélküli feltételezések.
A hírportál cikkeire a látogatókat az Egerben láttam, hallottam Facebook-csoportból szerzik, ott terjesztik az álhíreket, tehát gyakorlatilag rátelepedtek a civil közösségre. A csoport zárt, nem csatlakozhat bárki, csak az ő politikai irányultságukat és propagandájukat terjesztik. Lényegében kizárólag fröcsögés, bosszantó hírek, fake news található az oldalukon. A csoportban nem örülnek a folyamatosan rekordot döntő turizmusnak, a fejlesztéseknek, de még az épülő M25-ös autópályának sem. A beruházás kapcsán őket csak az érdekli, hogy nem a Jobbik által javasolt alternatív – jobbikosok tulajdonát érintő – földterületen épül az út, és nem 2022 után. Emlékezetes, hogy Mirkóczki Ádám a Jobbik egri vezetője szerette volna elérni, hogy más útvonalon, és persze később épüljön meg az autópálya csatlakozás, nyilvánvaló politikai céloktól vezérelve. Az Egri Ügyeken és az Egerben láttam, hallottam csoportban minderről csak egyoldalú, a jobbikos álláspontot támogató írások jelenhetnek meg.
A Soros-kapcsolat
A napokban a zárt ellenzéki csoport adminisztrátorává tették Magyar Krisztiánt, a Magyar Narancs újságíróját. A Soros György spekuláns által régóta támogatott, elkötelezetten liberális lap munkatársa viszont több hónapja külföldön él, ezt ő maga is elismerte. Az újságíró tehát külföldről adminisztrálja az egri csoportot, és nem lennénk meglepve, ha ezt a tevékenységét Soros György alapítványának pénzén, az ő hibrid hadviselési módszertanai szerint tenné.

Egyébként teljesen életszerűtlen, hogy miért éppen egy külföldön élő, ezáltal a helyi ügyekről kevés elsődleges információval rendelkező személyre bízzák egri zárt csoportok irányítását. Az, hogy Soros-katonák szálltak be a városi politika formálásába, egyúttal jelzik az egri ellenzék gyengeségét is – hiszen a Jobbiktól a DK-sokon át, a Momentumig asszisztálnak ehhez.
