Kiderítettük, hogy mik lehetnek az okai a kutya vakarózásának

2025.01.23

Ha van kutyád, biztosan Te is tapasztaltad már, hogy időnként vakarózik. Ez lehet egy teljesen ártalmatlan viszketés miatt, de meghúzódhatnak a háttérben komolyabb okok is. Azonban ezek sokfélék lehetnek, és nem mindegy, miről van szó, mert egészen más kezelési módokat követelnek. 

Ezért kerestük a választ arra a kérdésre, hogy mi állhat a kutya vakarózása mögött, és hogyan szüntethetjük meg. Ebben az írásban erről lesz szó. 

Élősködők a kutya testén

A legtöbb esetben élősködő rejtőzik a kutya bundájában, és ez okozza a kellemetlen viszketést. Ezek általában házilag is megszüntethetők, a Petguru élősködők elleni készítményei hatékony segítséget nyújthatnak. De nézzük, milyen élősködők támadhatják meg kedvencedet!

Az egyik leggyakoribb élősködő a bolha, amely csípéseivel is viszketést válthat ki, azonban ha a kutya allergiás a nyálára, még hevesebb reakció alakulhat ki. Ráadásul az intenzív vakarózás miatt másodlagos bőrfertőzés is megjelenhet. Érdemes a megelőzésre is gondot fordítani, hiszen elérhetők olyan készítmények is, melyek segítenek elkerülni a bolhásságot. 

Sokszor a rüh áll a háttérben, ez egy fertőző betegség, amit atkák okoznak. Feltétlenül orvosi kezelést igényel, és a folyamat is hosszadalmasabb. Ha pedig nem elég erős az állat immunrendszere, akkor a testén alapesetben is jelen lévő szőrtüsző atkák elszaporodása válthat ki viszketést. Ez is kezelést igényel, megelőzésképpen pedig adhatunk a kutyusnak immunerősítő termékeket. 

Az allergia és tünetei

Ha nincs jelen semmilyen élősködő, de az eb mégis sokat vakarózik, könnyen lehet, hogy allergiával állunk szemben. Esetükben ez más tüneteket produkál, mint az embereknél, melyek a következők lehetnek: 

  • Erős szőrhullás, akár foltokban is
  • Könnyezés
  • A mancs nyalogatása, rágása
  • Gyakorta előforduló fülgyulladás
  • Az egész testet érintő erős viszketés
  • Kipirult területek (mancs, lábujjközök, szem és száj körül)
  • Bűzmirigy gyakran telítődik vagy begyullad

A kiváltó ok lehet környezeti, vagy pedig az eleségének valamely összetevőjében keresendő. Ennek kiderítése kissé bonyolultabb, mint az embereknél. Hipoallergén táplálással, különféle bőrtápláló étrend-kiegészítőkkel sokat tehetünk. Kaphatók olyan eledelek is, amelyek nélkülöznek bizonyos összetevőket. Ha már tudjuk, mit kell kizárni, ezek nagy segítségünkre lehetnek. 

Más probléma is húzódhat a háttérben

Ha pedig minden élősködőt és az allergiát is sikerült kizárni, de a kutya még mindig vakargatja a bőrét, más is állhat a háttérben. Megjelenhet például gombás fertőzés, amelyre bizonyos fajták hajlamosabbak is lehetnek. 

Lehet, hogy csak száraz és érzékeny az állat bőre, vagy az is megeshet, hogy megcsípte egy méh vagy hangya vagy esetleg más rovar. Nagyon kellemetlen számára a bakteriális bőrgyulladás, ami lehet felületes vagy mély és szintén az okok között keresendő. 

Ha a kutya stresszel, az is okozhat erős vakarózást, ezért biztosítsunk számára minden nap elegendő mozgást. 

Ebben a cikkben felsoroltuk a lehetőségeket, de az állatorvos szakértelmére is szükség lesz!

The post Kiderítettük, hogy mik lehetnek az okai a kutya vakarózásának first appeared on EgerHírek.

az eredeti hír itt elérhető